Paulownia je rýchlorastúci strom, ktorý si pre svoje výborné vlastnosti rýchlo razí cestu aj na Slovensku. Hoci pôvodne pochádza zo strednej Číny, kde ju volali aj Cisársky strom, oddávna ju pestujú aj v Japonsku a na Kórejskom polostrove. Dnes je rozšírená po celom svete a rýchlo sa udomácňuje aj u nás.
Samotná Paulownia má mnoho predností, no v tomto konkrétnom článku vám chceme predstaviť najmä drevo tohto praktického stromu. Je totiž v mnohých veciach výnimočné a v niektorých oblastiach sa mu len ťažko hľadá konkurencia.
Na čo je dobré drevo z Paulownie
Drevo Paulownie má jemne svetlú farbu, so zreteľne vystupujúcimi letokruhmi. Pri prvom stretnutí s ním vás prekvapí, aké je neuveriteľne ľahké v porovnaní s tým, na čo ste zvyknutí. Ale netreba mať obavy. Na svoju váhu má neuveriteľnú pevnosť. Možno si spomeniete na slávne japonské lietadlá Mitsubishi Zero z druhej svetovej vojny. Časti trupu týchto lietadiel boli vyrábané práve z dreva Paulownie. Nemusíte však potápať lietadlové lode, aby ste tento výborný materiál využili. Mimochodom, práve lode sú častým produktom spracovania Paulownie. Drevo totiž neabsorbuje vodu, takže ak bojujete s vlhkým prostredím, máte ideálne riešenie na to, ako sa s tým vysporiadať.
Stolári majú drevo Paulownie radi predovšetkým preto, že je krásne rovné, veľmi čisté a úplne bez hŕč. Vďaka vynikajúcim rezonančným vlastnostiam sa často používa na výrobu hudobných nástrojov, obľúbené sú najmä elektrické gitary z tohto materiálu. Drevo je mäkké a dobre sa opracúva. Nízka váha, vysoká tvrdosť a ľahké opracovanie ho priam predurčujú na výrobu nábytku a obkladov. Tu sa ukazuje aj ďalšie veľké plus. Paulowniu prakticky vôbec nenapadajú paraziti, červotoče ani termiti. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa čoraz častejšie drevo Paulownie využíva aj v stavebníctve. Moderné drevodomy, záhradné chatky, či iné drevené stavby sa už bežne stavajú práve z dreva týchto čínskych stromov.
Najväčšiu úlohu v rozšírení do stavebného priemyslu majú hlavne skvelé izolačné vlastnosti. Len máloktoré drevo sa Paulownii vyrovná v schopnosti udržiavať teplo. S tým súvisí aj ďalšia skvelá vlastnosť tohto stromu – nadpriemerne vysoký koeficient zápalnosti. Drevo obsahuje len veľmi málo živice, často prakticky žiadnu. Bod zápalnosti je u Paulownie okolo 420 stupňov, pričom bežné drevo má tento bod zhruba na úrovni 230 stupňov Celzia.
Palivové drevo z Paulownie
Ak vás pri čítaní článku napadla aj otázka či je vhodné ako palivové drevo, odpoveď je áno. Priemerná hustota dreva je okolo 0,35 g/cm3 a obsah vody je len cca 12%, takže ho ani netreba sušiť. Ak by ste však chceli, suší sa jednoducho, na vzduchu a ani pri dlhšom sušení nevznikajú závažné korozívne vady. Drevo z Paulownie je možné píliť už cca v štvrtom roku po vysadení. Po spílení vám z pníku opäť začne rásť nový strom a to dokonca ešte rýchlejšie, ako ten predošlý, s mohutnejším kmeňom. O 4 roky už môžete rúbať znova a takto dookola, zhruba 80 rokov.
Drevo z Paulownie je úžasný materiál, ktorý v budúcnosti bude viac a viac využiteľný, vďaka širokému spektru jeho využitia, aj pre nízke nároky na jeho pestovanie. Paulowniu je možné pestovať bez problémov aj na území Slovenska.