Biomasa je biologický materiál, ktorý sa používa už dlhé roky. Má množstvo výhod a druhov. K nim sa radí aj Paulownia biomasa. Tá je pomerne novinkou, a to hlavne v našich končinách, kde stromy Paulownia nie sú tak rozšírené. Aké benefity prináša biomasa z tejto dreviny a kde všade sa dá využiť?
Paulownia biomasa na vykurovanie
V mnohých krajinách, vrátane Slovenska, sa na vykurovanie využívajú, okrem dreva, aj iné možnosti, ako napríklad pelety. Pelety sa vyrábajú väčšinou zo zvyškov dreva, ktoré zostanú z iných činností.
V budúcnosti však “odpadové drevo” nebude stačiť na uspokojenie rastúceho dopytu, a preto sa mnohí orientujú na výsadbu rýchlorastúcich stromov. Paulownia je tak ideálnou drevinou, pretože rastie rýchlo a poskytuje už v krátkom čase veľa materiálu. V porovnaní s topoľom alebo vŕbou ide až o 30 % rýchlejší a vyšší rast.
Rast však nie je jedinou výhodou. Hovoriť treba aj o sušiacich schopnostiach. Paulownia je aj v tejto oblasti bezkonkurenčná. Keď je v bežných podmienkach, vo voľnom priestranstve, dosahuje vlhkosť len 10 – 12 %. V praxi to znamená, že sa môže účinne spaľovať už po 30 – 60 dňoch sušenia na vzduchu. A ak sa suší v špeciálnych sušičkách, vlhkosť sa stráca už po 24 – 48 hodinách.
Paulownia biomasa predstavuje nižšie náklady
Paulownia biomasa nie je tak finančne nákladná ako biomasa z iných drevín. Dôvod je hlavne ten, že vstupná cena je oveľa nižšia. Týmto spôsobom sa zaisťuje nielen vyšší zisk pre tých, ktorí ju predávajú, ale tiež nižšie náklady pre tých, ktorí ju kupujú. Ak chcete ušetriť, tento typ biomasy je pre vás ako stvorený.
Nechcete Paulowniu pestovať len na výrobu biomasy? Nemusíte. Pokojne z nej vyrábajte aj iné produkty. To, čo vám zostane ako “odpadové drevo” viete využiť na výrobu biomasy. Získate tak dve veci v jednom.
Využite biomasu aj vy
Paulownia biomasa predstavuje nové možnosti vykurovania. Nie je príliš nákladná, pretože stromy rastú rýchlo a ešte rýchlejšie schnú. Vyskúšajte ju aj vy a uvidíte, že neoľutujete.