Paulownia je rýchlo rastúci strom, ktorý patrí medzi veľmi obľúbené ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Jej využitie je široké, no mnohí ju pestujú hlavne kvôli drevu. To sa následne využíva na výrobu rôznych produktov. Aké vlastnosti má drevo Paulownia a na čo je vhodné?
Drevo Paulownia – charakteristika
Drevo Paulownia má skvelé vlastnosti. Poďme sa na ne pozrieť lepšie:
Vzhľad
Paulownia je svetlé drevo s jemnou medovožltou až svetlosivou farbou. Jej povrch sa vyznačuje hodvábnym leskom. Drevo upúta pozornosť najmä vďaka širokým letokruhom.
Hmotnosť
S priemernou hmotnosťou iba 310 kg na meter kubický patrí Paulownia k najľahším drevám na svete. Pre porovnanie, dub má približne 580 kg na meter kubický.
Napriek tejto nízkej hustote ponúka Paulownia vysokú stabilitu. Drevo sa prednostne používa v oblastiach, v ktorých sa kladie dôraz na zníženie hmotnosti. Patrí sem stavba lodí, lietadiel a konštrukcia mobilných domov a karavanov.
Povrch
Vzhľadom na nízku hustotu má drevo relatívne mäkký povrch. Vďaka tomu sa dá veľmi dobre remeselne spracovať. Na druhej strane, nevýhodou je vysoká náchylnosť na poškriabanie a malé poškodenie. Ak chcete výrobky z Paulownie využívať pravidelne a bez obáv zo zničenia, myslite na vhodnú konečnú úpravu.
Teplota vzplanutia
Teplota vzplanutia dreva je 420 °C. To je o približne polovicu viac ako pri bežných lesných drevinách (270 °C). Pre energetické využitie, ako napríklad palivové drevo, zohráva takýto vysoký bod vzplanutia len malú úlohu, ale robí drevo zaujímavým v oblastiach, kde sa vyžaduje zvýšená protipožiarna ochrana.
Na čo sa drevo Paulownia využíva?
Drevo Paulownia je cenným materiálom na výrobu nábytku a hudobných nástrojov. Využíva sa tiež pri stavbe lodí a lietadiel, a v mnohých ďalších oblastiach, kde je žiadané estetické a ľahké drevo.
Okrem výnimočných vlastností, vďaka ktorým je drevo vhodné na produkciu menších aj väčších predmetov, sa využíva aj na výrobu biomasy.